Featured image of post  پلاگین های کاربردی گنوم

پلاگین های کاربردی گنوم

اگر مثل من از محیط gnome روی توزیع لینوکس استفاده می‌کنید، احتمالا شیفته سادگی‌اش شدید! اما بیایید چند پلاگین به آن اضافه کنیم تا درضمن داشتن این سادگی، عملکرد این محیط را توسعه دهیم.


در لینوکس به سادگی با یک کامند می‌شود سیستم را زمانبندی کرد که خاموش یا تعلیق شود. با نصب این پلاگین مجبور به وارد کردن کامند برای خاموش/تعلیق کردن نیستیم!

shutdown sch


بار ها شده که نیاز دارم صدای یک برنامه رو کم کنم و صدای برنامه‌ای دیگر را زیاد. ممکنه بعضی از برنامه ها مانند vlc این امکان را خودشان فراهم کرده باشند. اما با این پلاگین شما به راحتی می‌توانید صدای هر برنامه را به صورت مجزا کنترل کنید.

Vulume mixer


task bar پیشفرض گنوم بد نیست ولی ظاهر زیبایی هم نداره. اما این پلاگین task bar شما را به dock تبدیل می‌کند. ظاهر کوچک و زیباتری دارد

به صورت پیشفرض زمانی که یک برنامه maximize است dock پنهان می‌شود و زمانی که موس شما به سمت مکانی که dock پنهان شده است می‌رود dock ظاهر می‌شود.

dash to dock

فرض کیند متنی را کپی می‌کنیم و بعد از مدتی متن و یا فایل های دیگری را کپی می‌کنیم و بعد از مدتی مجددا به متن اولیه نیاز پیدا کرده‌ایم ولی دیگر در کلیپ برد ما نیست چرا که داده های بعدی جایگزین متن اولیه در کلیپ برد شده است.

پلاگین clipboard indicator هر متنی را که کپی کنیم را در فهرستی ذخیره می‌کند. علاوه به این یک فهرست favorite هم در این کلیپ برد وجود دارد که می‌توانید متن هایی را به آن اضافه کنید که دیگر خذف نشوند. و همچنین از فهرست اصلی جدا باشد.

و شاید بخشی از متنی را به یاد داشته باشید که نیاز دارید ببینید در کلیپ برد هست و یا نه، برای اینکار هم یک بخش جست و جو وجود دارد.

Clipboard

بیشتر مواقع نیاز داریم تا سرعت اینترنت را هنگام استفاده از آن ببینیم. و یا زمانی که فایلی در شبکه انتقال می‌دهیم نیاز داریم تا سرعت انتقال را در هر لحظه بدانیم. پلاگین NetSpeed این قابلیت را دارد که سرعت شبکه وایرلس و شبکه سیمی را مجزا نشان دهد.

netspeed


وقتی برای مدتی به موس و کیبرد دست نزنیم صفحه نمایش خودکار خاموش می‌شود و بعد از مدتی سیستم به حالت suspend می‌رود. اولین راهی که ذهن ما می‌رسد این است که در تظیمات زمان به تعلیق درامدن سیستم را بیشتر کنیم. اما این روش زمانی که نیازش نداریم کار مفیدی نیست، چرا که ممکن است ساعات ها سیستم بدون هیچ استفاده‌ای روشن بماند. برای همین من این پلاگین را دارم، زمانی که نیاز دارم تا از سیستم دور باشم کافئین رو روشن می‌کنم و زمانی که نمی‌دونم چی پیش میاد! خاموشش می‌‌کنم.

caffein


با وجود این اکستنشن شما مجبور به اجرای مرورگر برای جست و جوی یک عبارت نیستید. کافیه عبارت جست و جو رو در منوی overview خود گنوم بنویسید و بعد یکی از پیشنهاد های گوگل را انتخاب کنید. و یا حتی خود عبارت را جست و جو کنید.

google search


#VIII Jiggle

کرسر موس رو گم کردین؟ موس رو تکون بدین!

Jiggle


#IX Custom Hot Corners

یکی از پلاگین های مورد علاقه من، با این پلاگین لبه سیستم را برای یک عمل خاصی تنظیم می‌کنیم که وقتی کرسور موس به سمت آن رفت، آن عمل انجام بشود. مثلا وقتی موس به گوشه سمت بالا برخورد کرد، منوی over view باز بشود. و یا مثلا نظیم می‌کنیم که وقتی موس به گوشه پایین سمنت چپ بر خورد کرد یک کامند اجرا شود.

Custom Hot Corner

Licensed under CC BY-NC-SA 4.0
comments powered by Disqus
قدرت گرفته از Hugo
قالب Stack ساخته شده توسط Jimmy