Featured image of post ساخت کوتاه کننده لینک با گیتهاب پیجز

ساخت کوتاه کننده لینک با گیتهاب پیجز

شاید تا به حال از کوتاه کننده های لینک استفاده کرده باشید، اما ایا سایت کوتاه کننده لینک خودتون رو درست کردین؟

گیتهاب پیجز یک سرور رایگان برای دیپلوی سایت های ایستا است. در واقع شما می‌توانید صفحه های html رو توی ریپو قرار بدین و این سایت اون صفحه ها رو به رایگان برای شما نمایش می‌دهد.

از همین قابلیت برای ساخت یک url redirector استفاده کردم، و با کمی جاوا اسکریپت یک صفحه درست کردم که وقتی شما با مرورگر اون رو باز می‌کنید، مرورگر شما به صورت خودکار به یک آدرس متفاوت منتقل خواهد شد.

ولی مشکل اینجاست که شما هر بار باید کلی html, css رو خودتان تغییر بدین و بعد قطعه کد جاوا اسکریپت رو اضافه کنید.


carbon carbon-link-shortener arya-shabane shabane mohamad-shabane Carbon

carbon-shot

من یک برنامه کوتاه کننده لینک درست کردم که زمانی که شما برنامه رو اجرا کنید، فایل های مورد نیاز رو برای شما می‌سازه.

برنامه رو که اجرا کنید یک CLI اجرا خواهد شد و از شما چند ورودی را درخواست خواهد کرد.

اولین ورودی لینک طولانی است که شما نیاز دارید آن را کوتاه کنید.

در قدم دوم، برنامه یک نام که همان لینک کوتاه شده است را از شما خواهد گرفت، این نام را اگر به صورت خالی رها کنید، یک نام تصادفی بر اساس فایل کانفیگ در نظر گرفته خواهد شد.

شاید سایت هایی را دیده باشید که از کاربر می‌خواند برای بازکردن لینک روی یک دکمه کلیک کنند، و در این فرصت که کاربر هنوز وارد لیک اصلی نشده است، تبلیغاتی را به آنها نمایش می‌دهند. پس سوال سوم این خواهد بود که آیا کاربر باید برای وارد شدن به لینک اصلی، دکمه‌ای را بزند و یا به صورت خودکار وارد آن شود؟

سوال سوم از شما یک عنوان می‌خواهد که برای هدر سایت از آن استفاده کند، البته اگر تم سایت را کاستومایز کنید، این عنوان در هر جایی ممکن است قرار بگیرد.

و آخرین سوال از شما یک توضیح برای لینک می‌خواهد. ممکن شما بخواهید قبل از اینکه کاربر وارد لینک اصلی شود یک متنی را بخواند. این توضیحات به کاربر نمایش داده خواهد شد.

برنامه کربن را منبع باز داخل این آدرس در گیتهاب قرار دادم، امیدوارم که مفید باشه.


Deployment

البته همینطور که می‌دانید نیاز نیست حتما از گیتهاب پیجز برای دیپلوی استفاده کنید. و تنها مشکلی که در این قضیه هست لینک هایی هست که تولید می‌شوند، این لینک ها به ساب دامین اکانت شما متصل می‌شوند، پس حفظ آن ها برای شما ساده است :) اما نکته اینجاست که کافیست شما یک دامنه ثبت کنید.

راه دوم این است که با یک وب سرور مثل nginx این سایت را مستقر کنید، و هرگاه نیاز به ساخت لینک کوتاه داشتید، برنامه رو اجرا کنید.


Theme

من هیچ وقت دیزانر خوبی نبودم و به همین دلیل تم اصلی سایت ساده‌س. شما می‌توانید به راحتی تم خودتان رو بسازید، کافیه که داکیومنت ساخت تم رو مطالعه کنید. فقط و فقط چند تگ و فایل هست که باید ازش درون تم استفاده کنید، اگر تمی ساختید که قشنگتر از تم اصلی هست، خوشحال می‌شم به ریپو اصلی پوش کنید.

Licensed under CC BY-NC-SA 4.0
comments powered by Disqus
قدرت گرفته از Hugo
قالب Stack ساخته شده توسط Jimmy